Vitamiinid on orgaanilised substantsid, mis on looma organismi metaboolsetes protsessides asendamatud. Need on vajalikud tervise säilitamiseks ning neid tuleb manustada söödaga. Looma organism üldiselt vitamiine sünteesida ei suuda.
E -vitamiinil (tokoferool) on otsustav bioloogiline roll lihaste metabolismis ning munandite arengus ja funktsiooni toimimises. Antioksüdantse toime tõttu toimib see ka kaitsjana. E-vitamiini puudus võib põhjustada sigivuse häireid, kalduvust abrortidele ja lihaste degeneratsiooni (valgelihastõbi). E-vitamiin koos seleeniga on väga olulised udara tervishoius, kuna kaitsevad tundlikke rakumembraane oksüdatsiooni eest, saavutades nii parema vastupanu mastiidi patogeenidele. Kaasaegne informatsioon tõestab, et vastsündinute terve immuunsüsteemi formeerumine on suurel määral sõltuv E-vitamiinist.
E-vitamiini puudus võib põhjustada südame- ja skeletilihaste kahjustust (düstroofia, müopaatia) ning põhjustada südamelihase kahjustuse tõttu äkksurma (mulberry heart disease), sigivuse häireid, muutusi vaskulaar- ja närvisüsteemis (entsefalomalaatsia, väikeaju turse suurenenud plasma sekretsiooni tõttu, põhjustades pea ebaloomulikku asendit ja koordineerimatut liikumist), maksa kahjustusi ning muutusi rasva ladestustes (?kollase rasva haigust? naaritsatel, peekoni pruunikaks muutumist sigadel); liikumishäireid ja lihaste kõverdumist (banaani haigus) sigadel; pehmet eksudatiivset liha düstroofia tõttu vasikatel ja talledel; vähenenud koorumist ja eksudatiivset diateesi (vere suurenenud plasma sekretsiooni) kodulindudel.
Seleen kuulub ensüümi glutadioon peroksidaasi koostisesse, mis koostöös E-vitamiiniga kaitseb rakumembraane oksüdatsiooni eest. Lisa seleeniga saab korrigeerida teatud kasvuhäireid, lihas-, maksa-, ja kõhunäärme degeneratsiooni. Seoses sellega tuleb nimetada ka valgelihastõbe (koos E-vitamiiniga) põrsastel, tallede ja vasikatel. Oluline on ka roll kaitses mastiidi ja kõrge rakuarvu eest.
Propüleenglükool (1,2-propanediool) kuulub polüvalentsete alkanoolide (bivalentne alkohol) hulka, mida võib pidada lisa energia andjaks. Selle energiasisaldus on 9,8 kuni 16,8 MJ-MEL/kg.
Glükoos (viinamarjasuhkur) on bioloogiliselt väärtuslik toitaine, mis kuulub monosahhariidide perekonda.
Soovitused kasutamiseks ja annustamiseks
Täiendsööt lisana päevasele standardratsioonile katmaks lühiajalist lisavajadust erilise pingutuse (nagu sünd või võõrutus, transport, kolimine, ekstreemsed välistemperatuuri kõikumised, söödamuutus, suurt pingutust nõudev tegevus või sport) eel, ajal ja pärast seda.
Veised, hobused: kuni 20 ml Vasikad, varsad: 2 - 8 ml
Suguemised ja kuldid: 5 - 10 ml
Põrsad
Vedel-kuiva sööda söötjaga: 0.5 - 1 ml Kesikud: 1 - 2 ml
Lambad, kitsed: 1 - 2 ml Talled: 0.5 ? 1 ml
Koerad: 0.5 - 1 ml Jänesed, karusloomad: 0.5 - 1 ml
Annused on antud juhistena. Individuaalse doosi määramiseks võtta arvesse kogu päevaratsiooni, päevast vajadust ning toiteliselt lubatud seleeni maksimummäära looma kohta päevas.